ARCHIWUM RAPORTÓW

Raport Specjalny nr 264/MK/NG

 

Do: Centrala Misja Karaiby

Od: National Geographic

Status: Poufne

Obiekt: Karaiby/Wyspy Zawietrzne

 

„Imponujący kwintet Wysp Zawietrznych biegnie lekko wygiętym łukiem sięgając niemal północnych wybrzeży Wenezueli. Wyspy wynurzają się stromo z Atlantyckiego przyboju po stronie wschodniej i są obmywane łagodnymi falami Morza Karaibskiego od zachodu. Wyspy te to zaledwie wierzchołki podwodnych gór pochodzenia wulkanicznego które wypiętrzyły się wzdłuż szczeliny w skorupie ziemskiej w miejscu zderzenia płyty Atlantyckiej z Karaibską. Na większości wysp czynne wulkany gotowe są wyrzucić swoją zasiarczona zawartość mniej więcej co sto lat. 8 maja 1902 r. eksplozja wulkanu Mont Pelee zniszczyła miasto St.-Pierre ówczesne faktyczne centrum Martyniki i zabiły prawie wszystkich z 30 000 mieszkańców. Ocalała tylko jedna osoba.

 

Wyspy Zawietrzne dość wysokie by przechwycić wiatry znad Atlantyku, przekształcić je w deszczowe chmury, stworzyć własny mikroklimat z niezwykle żyznymi glebami. Wyspiarze uprawiają  banany, orzechy kokosowe i korzenne przyprawy na eksport. W wyższych partiach terenu rzadkie papugi stanowią kolorową ozdobę gęstej korony wilgotnego lasu równikowego, piętrzącej się nad gąszczem paproci, pnączy i pooplatanych korzeni.

 

Na Dominice rozległe partie pierwotnego wilgotnego lasu równikowego i wyżyny pozostają w stanie dziewiczym. Wyspa St. Vincent jest tropikalnym ogrodem, któremu przypada rola bazy wypadowej dla żeglarzy zmierzających w kierunku Grenadynów.

 

Grenadyny to dla żeglarzy i nurków raj, rozkoszny łańcuch niewielkich wysp ze wspaniałymi plażami. Przyjazna i bezpretensjonalna Wyspa Korzenna jest pełna cudów natury i otoczona piaszczystymi plażami, plantacjami korzeni oraz uroczymi wioskami. Wypad w góry ST. Luci gdzie wśród bajecznych tropikalnych kwiatów i grządek warzywnych, wykarczowanych na skraju lasu, kryją się małe wioski….”

 

Agent Specjalny  National Geographic

  Nawigator Misji >>Wyposażenie Misji  Skrzynka Kontaktowa >>